Blíži sa čas, kedy si budeme meniť diáre v kabelkách, pomaly začneme používať tie s rokom 2015. A tak som si rozmyslela, že krajšie budú vyzerať oblečené. Návod na ušitie je jednoduchý a môžeme ho použiť na akýkoľvek obal (na knihy, na zošity), len rozmery si musíme prispôsobiť.
- Pripravíme si tri obdĺžniky s rozmermi 19 x 18 cm (18 cm počítam na výšku). Jeden z vrchnej látky, druhý zo strednej vrstvy (použila som ronar, je tvrdší a dobre drží tvar, ale môže byť aj vatelín, ak chcete obal jemnejší) a tretí obdĺžnik z látky na vnútro obalu.
- Ak použijete ronar, prípadne inú nažehľovaciu výstuhu, prižehlite ju na vnútornú látku. Ak nedáte nažehľovaciu výstuhu, ale vatelín, všetky tri vrstvy zošpendlite. Urobte si sendvič a cez všetky tri vrstvy naraz ozdobne prešite. Ja som si nakreslila čiary, ale môžete robiť ornamenty, čo len chcete. (Poznámka: na kreslenie používam pero Pilot, ktoré mizne naparovaním, ale treba dať pozor, lebo pri veľmi nízkych teplotách nakreslený vzor znova „vylezie“.)
- Tiež budeme potrebovať dva obdĺžniky na „uši“ obalu, ktoré striháme z tých istých troch vrstiev s rozmermi 18 x 6 cm. Sendvičový postup je ten istý. Striháme aj dva prúžky (vôbec nemusia byť šikmé) 18 x 4 cm na olemovanie uší (tu som použila látku inej farby ako vrchnú a vnútornú).
- Pripravila som si aj dlhý pásik v šírke 4 cm, ktorý budeme potrebovať na olemovanie celého obalu, tiež môžeme použiť inú farbu látky.
- Pripravila som si záložku – prúžok o niečo dlhší ako výška diára. Uši aj záložku si tesne pri kraji prišijeme k topu z vnútornej strany. Poznámka: Ak chceme zapínanie, nič k topu neprišívame a prejdeme najprv ku kroku č. 6.
- Obal môžeme už v tomto kroku obšiť alebo si môžeme ušiť zapínanie aby sa nám neotváral. Ja som si to rozmyslela dodatočne, takže som zapínanie všívala až po olemovaní, je to tá ťažšia verzia, treba si rozmyslieť dopredu. Na zapínanie si strihneme pásik 20 x 7 cm (alebo 20 x 6,5 cm). Zožehlíme po dĺžke boky, zožehlíme celý pásik na polovicu (takže z dĺžky nám ostane 10 cm) a do vnútra ku stredu z obidvoch strán vložíme kúsok výstuhy (platí to vtedy, ak budeme dávať magnet, výsledok bude pevnejší). Pozor na miesto, kde magnet vložíme, aby sme vedeli pásik okolo okrajov prešiť. Dala som magnet cca 1,5 cm od okraja. Do pásika treba vložiť slabšiu časť magnetu. (Ak by sa lemoval okraj zipsovou patkou, môžeme sa dostať aj o trošku bližšie.) Ak nedávame magnet, ale suchý zips, najprv si jeho jednu časť našijeme na tú zažehlenú stranu, ktorá bude vnútorná (myslím na pásiku), až potom pásik v okrajoch prešiť. Hotový pásik prišijeme k topu, tu treba zase dať pozor, okolo príde lem, takže si vymeriame stred výšky, teda 9 cm a od okraja 2 – 3 cm. Teraz môžeme pokračovať krokom č. 5.
- Zoberieme si „nekonečný“ pásik šírky 4 cm. Začíname lemovať z vnútornej strany topu, to znamená, že na nás pozerá strana, na ktorej sú prišité uši a záložka. Lemovací pásik priložíme lícovou stranou dolu a kraj preložíme.
Šijeme dookola vo vzdialenosti na patku, najviac však 0,75 cm. Rohy šijeme do 45 – stupňového uhla. Na rohu pod uhlom 45° vyjdeme z látky von a ukončíme. Potom látku preložíme ako na obrázku a šijeme od kraja po ďalšej strane, takto ušijeme všetky štyri rohy strany, skončíme na preloženom konci.
Z lícnej strany prúžok preložíme, našpendlíme a krajom pásik prešijeme. V rohoch pekne uložiť, krásne vychádza uhol 45°.
- Nakoniec vložíme do obalu diár, obal prehneme na polovicu a odmeriame si na vrchnej polovici, kde treba vložiť druhú časť magnetu – tú silnejšiu.
A máme hotovo.
Ahojky Kájo, o ty látečky na diáříku my jsou jaksi povědomé 🙂
žééé, super látočky