Návod na ručne šitú „babičkinu záhradku“

babickina_zahradka
Pripravila som fotonávod na patchworkovú „babičkinu záhradku“, ktorý možno zaujme, aj keď sa s rôznymi zmenami sa dá nájsť na internete. Tento však som napísala a fotografie pripravila za pomoci Majky, nakoľko ma o to poprosili šikovné žienky na Sashe stránke. Tak teda začíname:

  1. Pripravíte si šablónu. Je možné ju aj hotovú nájsť na internete a ak máte tlačiareň, je to hotová záležitosť. Ja by som aj pre žienky, ktoré nemajú rady geometriu chcela ukázať, aké je to jednoduché, pripraviť si šablónku sama. Samozrejme rozmer môže byť akýkoľvek, ja som však pripravila šablónku s hranou 4 cm. Potrebujete obyčajnú ceruzku, kružidlo, pravítko a papier.
  2. Niekde na čistý papier si nakreslite krížik, to bude stred kruhu. Nie na kraj, lebo sa môže stať, že nakoniec skončíte napríklad na stole a neviem si predstaviť, ako vystrihnete šablónku. Do kružidla nanesiete podľa pravítka 4 cm.
     
    Na nule máte hrot kružidla a vo vzdialenosti 4 cm koniec s ceruzkou, alebo aj opačne, ako chcete. Zapichnete hrot do papiera, kde máte nakreslený stred kruhu a opíšte krásnu kružnicu. Potom si stredom kruhu môžete nakresliť priamku a kde sa pretína s kružnicou, odtiaľ začneme merať hrany šesťuholníka. Upozorňujem, že na kružidle máte stále namerané 4 cm. Zapichnete kružidlo do preťatého bodu a opíšete malý oblúk, aby ste kružnicu znovu preťali. Môžete to spraviť na ktorúkoľvek stranu od zápichu alebo na obe strany. Znovu zapichnete kružidlo do ďalšieho bodu a zopakujete. Kružnicu musíte preťať 6x. Preťaté body pospájate a máte hotový ukážkový šesťuholník, ktorý vám poslúži ako základná šablóna. (Malá poznámočka: tú stredovú priamku si nemusíte kresliť, na hociktorom mieste kružnice si môžete určiť bod, od ktorého začnete, kľudne to skúste, určite sa nemýlim). Ak ste boli presné, každá hrana má presne 4 cm.
  3. Šablónu si vystrihnite a prekreslite napríklad na hrubý kartón. V tomto bode by som chcela vysvetliť, z čoho môžete robiť šablóny. Ja som začínala s vrchnákmi od ramy a kadejakých pomazánok alebo z výkresu a podobne. Lenže sa mi rýchlo zničili prepichovaním a hrany vydrali pri zošívaní. Najlepšie sa mi osvedčili zalaminované kancelárske papiere, zásobu tvoria u mňa staré, nepotrebné tlačivá, prípadne už hotové použité „laminátky“ , ako im hovorím. Dokonca som použila aj nepodarenú tabuľku „zákaz vstupu“ a iné zaujímavé texty. Nechcem vás strašiť, ale na jednu deku budete potrebovať tých šablón dosť veľké množstvo a neostanete predsa len pri jednej deke, nie? Zužitkujete ich, nebojte.
  4. Do tohto bodu patrí výber látok od výmyslu sveta alebo čo skriňa dala. Ak už máte vybratý vzor, premyslené farby a nakôpkované látky, môžete tento bod preskočiť.
  5. Látky by ste si mali strihať vždy tak cca 1 cm väčšie ako šablóny, zo skúsenosti – užsie okraje sa veľmi ťažko šijú, takže čo ušetríte na pol centimetri? Hlavne prsty a nervy. Nie je podľa mňa vhodné ani veľa látky, napríklad zakryť celú rubovú stranu, zbytočne vám to pri prešívaní bude zavadzať, počítajte s tým, že deku budete sendvičovať.
  6. Z rubovej strany si prišpendlite šablonu na látku, ja som si najprv vystrihovala v strede šablóny dierku, lepšie sa prepichovala, ale zase zo skúsenosti neodporúčam. Ak máte náhodou jemnejšiu látku, bude sa vám to vyťahovať, krútiť a zase vás to najeduje a vy sa predsa chcete pochváliť krásnou dekou, nie „kostlivcom“ v skrini. Takže radšej si špendlíkom urobte malé dierky, cez ktoré sa posnažíte pripnúť tieto vrstvy k sebe.
  7. Začnete šiť v jednom rožku, stačí 2x prešiť a pokračujte okolo celého šesťuholníka, vždy na rožku 2x prešiť, prechody po hranách nás netrápia, stačí jeden vlnovkatý steh. Na konci zapošite – stačí 3x. Takto si pripravte šablony v dostatočnom množstve, aby ste si vedeli približne vyskladať vzor. Dobrou praxou je, odfotiť si svoje návrhy, lepšie a krajšie zbadáte, či vám vzor páči.
     
  8. Ak ste sa teda rozhodli pre kvetinovú záhradku, základom je stred, okolo ktorého budete obšívať. Priložte si látky líce na líce, toto pravidlo platí vždy a postupne ku každej hrane prišite jeden 6-uholník. Priložila som vám nákres, kde som označila číslami v krúžkoch, ako treba zošívať.

    Samozrejme, môžete začať opačnou stranou, rozhodnutie je na vás. Keď bude obšitý celý stred, je potrebné šablónu nožničkami vybrať, pretože pri zošívaní „Y“ rožkov, by ste mohli zase z deky spraviť „kostlivca“. Nevyhnete sa však tomu na koncoch deky, pretože tam sa šablóny nevyberajú, logicky ani nie sú celé obšité. Platí pravidlo, že šablóny vyberáte vždy, keď máte obšitý celý 6-uholník. Na okraji, myslím kraj, kde vám bude deka končiť, šablóny nevyberajte. Predsa tam nie sú celé obšité 6-uholníky a látka by sa vám vystrapkala.
  9. Nemusíte stále ukončovať, vyberáte si postupne pri zošívaní takú cestičku, aby ste na jedno navlieknutie nite zošili viac kúskov. Nemyslím tým, že si musíte navliecť „kilometrovú niť“, myslím, že s takou by sa vám ťažko šilo. Šite drobnými hustými stehmi.
     
      
  10. Po obšití stredového 6-uholníka pokračujte 7 v krúžku a v tomto bode môžete ukončiť, ak si myslíte, že chcete malé kvetinky. Ak máte záujem, môžete pokračovať ďalším (tretím) radom a tam ukončiť. (Viď predchádzajúci článok: „ako spoznáte pravú patchworkárku“. Sú tam vložené obrázky s dekami z dvoch druhov kvetiniek). Ak by ste pokračovali, tak neprišijete len nasledujúci kus, ale obšijete celý predchádzajúci 6-uholník, teda celkovo prišijete v treťom rade hneď tri šablóny (samozrejme jednu po druhej). Uvidíte, že je to zábava. Toto sú len rady zo skúseností, každá z vás si vymyslí svoj najvyhovujúcejšiu metódu šitia sama.
      
  11. Postup je naozaj jednoduchý, môžete si takto vytvoriť šablóny akéhokoľvek rozmeru, čo som spomínala na začiatku, deku s rôznymi vzormi, vankúše, kabelky, prestieranie, proste čokoľvek. Dokonca pri špeciálnom vzore si môžete všetko predkresliť na papier, aby ste si to vedeli predstaviť.
  12. Ukončenie a sendvič je na vašej fantázii, môžete hotový top našiť strojom na podkladovú látku (v tomto bode treba všetky šablóny povyberať a vrch prežehliť, aby sa vám všetky sklady pekne uložili) alebo ručne dorobiť kraje, v tomto prípade si musíte vyrobiť šablónky – trojuholníky alebo polené 6-uholníky, ak chcete mať kraje rovné. Mne sa však najviac páčia „strapaté okraje. Dokonca nemusíte spraviť klasický sendvič – vrchná časť, vatelín, spodná látka, môžete vrch rovno našiť na hotovú deku. Zahreje rovnako dobre.
  13. Pre zaujímavosť, prípadne ako inšpiráciu prikladám fotky, z ktorých dúfam v blízkej budúcnosti budú vankúše. Šesťuholníčky pripravila a pozošívala moja teta. Šablóny majú rozmer 2,5 cm.
     

Návod som sa snažila podať zrozumiteľne, v prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať, rada vám poradím. Držím palce pri vašej tvorbe a teším sa na fotky vašich hotových vecičiek touto technikou. Nech vám krásne šije niť.

2 komentárov k “Návod na ručne šitú „babičkinu záhradku“

    • Ďakujem, navštívila som tvoj blog a veľmi sa mi páči, pridala som si ho do obľúbených, máš tam zaujímavé články aj návody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *